Göğüs Dikleştirme ve Büyütme

Yıllar geçtikçe, hamilelik, emzirme, yerçekimi gibi faktörler, cildin ve memenin içerisindeki bağ dokuların elastikiyetinin   kaybolmasına sebep olur. Bunun sonucunda da memenin şekli bozulur, yumuşamaya ve sarkmaya başlar. Ek olarak meme başları normalden daha geniş olabilir. Meme dikleştirme işlemi, sarkmış memeleri yeniden şekillendirmek, dikleştirmek ve sertleştirmek için memenin üzerindeki deri fazlasını alınıp içerideki meme dokusunun şekillendirildiği cerrahi bir işlemdir. Aynı zamanda, meme başı ve çevresi olması gereken pozisyona getirilir ve meme başı çevresinin genişliği azaltılabilir. Alternatif bir yöntem olarak meme sarkıklığı az olan hastalarda, sadece silikon protez kullanılarak da dikleştirme sağlanabilir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI İLE BİRLİKTE MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI

Meme dikleştirme ameliyatı için aday olup da aynı zamanda göğüslerinin boyutu ve hacmini de artırmak isteyen hastalar için meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme cerrahisi (çoğu zaman silikon protezler ile) eş zamanlı olarak da uygulanabilir. Bu iki işlem eş seanslı yapılabileceği gibi iki ayrı seanslarda da yapılabilir. Doktorunuz ameliyat öncesi yapacağınız görüşmede, meme dikleştirme cerrahisine ek olarak meme büyütme isteyip istemediğinizi soracaktır.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

  • Ameliyattan sonra, 2-3 gün pansuman yeterlidir. Göğüslerininiz iyileşirken hem göğüslerinize destek vermek hem de şişmeyi azaltmak için 1. günde ameliyat sonrası destek sutyeni takılır. Genellikle dokunun altına küçük ince bir tüp yerleştirilir (dren); bu tüpün amacı ameliyattan sonra oluşabilecek sızıntıların dışarıya daha kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktır. Kişiden kişiye değişmekle beraber 2. gün bu tüpler çekilir. Ağrı tedavisi 48 saat yeterlidir. Ortalama hastanede kalış süresi 1 gündür. Ameliyattan sonra ve eve giderken size birinin refakat etmesi iyi olacaktır. Taburculuğunuzda size ağrı kesici, antibiyotik ve iz azaltıcı reçete edilecektir.
  • Genellikle bir hastanın normal iş hayatına dönebilmesi 7 gün almaktadır. Hastaların ameliyatı takip eden 4 hafta boyunca egzersiz yapmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrası kontrollerde aksi söylenmediği sürece, ameliyat bölgesinin su ile temas ettirmekten de kaçınmalısınız. Bu süre ortalama 3 gündür. Operasyondan sonraki birkaç hafta boyunca göğüsleriniz şişebilir ve morluklar olabilir. Bu son derece normaldir. Göğüslerinizdeki şişlikler tamamen inmedikçe, meme cerrahisinin sonuçlarını %100 göremez ve anlayamazsınız.
  • Meme dikleştirme cerrahisinin iyileşme sürecinde doktorunuzun tavsiyelerinin tümüne uymanız en iyi sonuç için gereklidir. Operasyon sonrasında hastaların sorularınız ya da endişeleriniz olması durumda, bizler ile doğduran iletişime geçebilirsiniz.

Meme küçültme cerrahisi sonrası kalacak izin belirginliğini üç şeye göre değişiklik gösterir. Bunlar, uygulanan teknik, kişinin genetiği ve çevresel faktörlerdir. Daha az iz kalması için genetiğinizi değiştirme şansınız yoktur. Ancak sigara içmeyerek ve C vitamini ile proteinden zengin beslenerek, kalacak olan izin belirginliğini azaltabilirsiniz. Kalacak olan izin belirginliğini azaltmaya çalışmak mümkün olmakla beraber hiç iz kalmaması maalesef günümüz teknolojisinde mümkün değildir.

Meme ucunun duyu ya da dolaşımında sorun yaşanma ihtimali çok düşük de olsa vardır. Zira bu ameliyatta, meme ucu ince bir sap üzerinde yeni konumuna nakledilmektedir. Bu sapın meme ucunu besleme gücünü ameliyat sırasında kesin olarak anlamanın bir yolu olmamakla beraber, çeşitli önlemler ve tecrübe ile bu risk en aza indirilmektedir.

Yapılan ameliyatın şekli nedeni ile emzirme miktarında bir azalma gözlenebilir. Öte yandan, bu durum, yapılan cerrahi uygulamanın türüne, hastanın ameliyat öncesinde de bebek emzirme becerisinin olup olmadığına, meme boyutu gibi anatomik özelliklere de bağlıdır. Ameliyattan sonra emzirme sağlanamıyorsa bu durumun temel sebebi hastanın hormonsal ya da genetik nedenlerden ötürü emzirme yeteneğinin olmaması olabilir. Çünkü teknik olarak dikleştirme ameliyatı emzirmeyi yok etmez ancak azaltabilir.

1
Şimdi iletişime geç

Bize Ulaşın

2
Hizmet talep formu

Talep Formu

Ayrıntılı bilgi için
bize ulaşabilirsiniz.

Randevu, hizmetlerimiz, talep ve diğer sorularınız için…