Kol Kaldırma

Pazı derisi olarak da bilinen üst kol bölgesi, yaşın ilerlemesi ve özellikle fazla kilo alıp verme sonucu sarkabilir. Bu durum, kolu yukarıya doğru kaldırınca ve kısa kollu kıyafetler giyince kişiyi rahatsız eder. Brakioplasti adıyla da bilinen kol germe estetiği ise bu problemi ortadan kaldırmak için uygulanan bir yöntemdir. Gevşemiş ve sarkmış kol derisi, kişilerin mutsuzluk kaynaklarından birisidir. Özellikle kolsuz kıyafetlerde bu sorun daha dikkat çekici olmaktadır. Kollar iki yana kaldırıldığında, alt kısımda yarasa kanadı görüntüsünde sarkma meydana gelir. Plastik cerrahi operasyon sayesinde hem fiziksel hem de duygusal açıdan rahatsızlık veren bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi

Operasyondan önce kollar iki tarafa açılarak detaylı planlama ve çizimler yapılır. Aşırı olmayan yalnızca yeterli gerginliği sağlayacak ve kol kontörünü bozmayacak biçimde fazlalık olan deri işaretlenir. Derinin sarkma oranı ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bağlı şekilde yapılacak ameliyat tekniğine karar verilir. Eğer kilo alıp vermeye bağlı bir deri gevşemesi var ise derinin kalınlığı çok olabilir. O zaman önce liposuction denilen işlem uygulanır. Liposuction işlemini bol olan derinin cerrahi olarak alınması takip eder. Bazen deri bolluğu koltuk altı ile sınırlı kalır.

Bu durumda koltuk altında gizlenebilecek sınırlı bir iz bırakmak suretiyle deri bolluğu toparlanabilir. Çoğu vakada ise deri bolluğu dirseğe dek devam etmekte olan bir torbalanma şeklindedir. Bu tip bir durumla karşı karşıya kalındığında, kolun arka iç bölümünde kalan bir iz bırakılır. Ve böylece kol germe işlemi yapılır. Ayrıca bu iz, önden ve arkadan bakıldığında belli olmaz.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan önceki en az 1 hafta sigara ve alkol kullanılmamalı, kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmelidir. Operasyon öncesi herhangi bir enfeksiyon durumunuz gelişirse muhakkak doktorunuza haber vermelisiniz.

Operasyon Öncesinde Değerlendirme

  • Kol germe öncesi sonrası için değerlendirme ilk muayenede yapılır. Kol gerdirme ameliyatına uyan kişiler için teknik hakkında bilgilendirme sunmak ve görsellerle sunum yapmak, önemli faktörlerden biridir.
  • Yaş ve zamana bağlı olarak vücut doku ve kaslarının zayıflaması, esnekliğini kaybetmesi, kilo alıp verme gibi nedenlerle, üst kolun iç kısmında zamanla sarkmalar meydana gelir.
  • Yer çekiminin de büyük etkisi olan kol sarkıklıklarında, arka kısımlarda ve kürek kemikleri, omuzların alt kısmı ve koltuk altı kısımları gibi pek çok bölgede, esneme olabilir.
  • Kol derisinde çatlaklar, yırtıklar, deformiteler gibi sorunların tamamı, kol gerdirme işleminde giderilir ve estetik bir form kazandırılır.

Koltuk altından veya dirsek içinden yapılan kesilerle fazla deri alınarak kola şekil verilir. Yağ fazlalığı varsa, liposuction ile ya da direkt olarak kesilerle alınır. Kesi olan yerlerde estetik dikiş uygulanır.

Kol germe ameliyatı, bölgenin durumuna göre uygulaması yapılacak yöntemle, genelde 1-3 saat arasında sürmekte olan bir cerrahi operasyondur.

Bu operasyon ağrılı değildir. Lakin ameliyat sonrası hafif ağrı ve sızılar hissedilebilir. Bu ağrı ve sızılar, doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler sayesinde zamanla ortadan kalkar.

1
Şimdi iletişime geç

Bize Ulaşın

2
Hizmet talep formu

Talep Formu

Ayrıntılı bilgi için
bize ulaşabilirsiniz.

Randevu, hizmetlerimiz, talep ve diğer sorularınız için…