Obezite Cerrahi

Beslenme, anne karnında başlar ve ölene kadar devam eder. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve verimli olması için yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Günlük yaşamda bireylerin; yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük kaloriye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan kalori ile harcanan kalorinin dengede tutulması gerekmektedir. Günlük alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması durumunda, harcanamayan kalori vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan kalori, harcanan kaloriden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Obezite Belirtileri

Obezite belirtilerini erken teşhis edebilmek tedavi açısından oldukça önemlidir. Birçok obezite hastalığı yaşayan kişilerde aynı belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler arasında;

  • Uyku bozuklukları
  • Aşırı terleme
  • Nefes alma sorunu
  • Yemek yeme isteğinde artış
  • Horlama
  • Çabuk yorulma
  • Ayaklarda şişlik
  • Sırt ağrıları
  • Karın ve bel bölgesinde artan yağlanma bulunmaktadır.

Obezite Nedenleri

Aşırı ve dengesiz beslenme önemli faktörlerdir. Ayrıca günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır. Yetersiz fiziksel aktivite genetik, çevresel, sosyo-kültürel ve psikolojik pek çok faktör birbiri ile ilişkili olarak obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite ile mücadelede başarılı olabilmek disiplinli bir çalışma gerekir. Medicana Sağlık Grubu Obezite Bölümlerinde Beslenme Diyet, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Obezite Ve Metabolizma Cerrahisi birimi, Psikiyatri bölümü koordineli çalışarak hastaya en uygun tedavi yöntemi belirlemektedir.

Diyet tedavisi

Obezite tedavisi süresince en önemli basamak diyet ve egzersiz tedavisidir. Diyetisyen tarafından değerlendirilen kişi alması gereken günlük kalori miktarı ortaya konulup yeme programı hazırlanır. Diyetle kişi kilo verebilir ancak çoğu kilolu kişinin de yaşayarak tecrübe ettiği gibi diyeti bıraktığı ve normal yeme düzenine geçtiği anda aynı kiloları hatta daha fazlasını geri almaktadır.  Geri kilo almamak için yeni bir beslenme düzeni oluşturmalıdır. Eski alışkanlıklarını terk etmelidir.

Egzersiz Tedavisi

Kilo vermenin ikinci en önemli çaresidir. Egzersizin yer almadığı bir zayıflama programı düşünülemez ve zaten başarılı olma ihtimali de yoktur. Egzersizin tek başına bile orta derecede kilo verdirdiği görülmüştür. Düzenli egzersiz yapan kişilerde istirahat sırasında da metabolizma hızının yüksek olduğu gösterilmiştir. Egzersizin enerji harcatan etkisi sadece hareket sırasında değil egzersizin sona erdirilmesinden sonra da devam etmektedir. Ancak fazla kilo vermek isteyen bir kişide egzersiz tek başına arzu edilen kiloya ulaşılmasında yeterli değildir. Arzu edilen kiloya ulaştıktan sonra bu düzenin korunmasında en etkili yöntemdir.

İlaç Tedavisi

Kullanılan ilaçların; sağlık yönünden güvenilirliğinin saptanmış olması, mutlaka bakanlık onayının olması, nedene yönelik bir etki göstermesi, önemli yan etkisinin olmaması ve bağımlılık yapmaması gerekmektedir. Obezite ilaçları diyet ve egzersiz tedavisine ek olarak kullanılabilir. Günümüzde bilinçsiz ilaç kullanımına bağlı çok sayıda ölüm vakaları görüldüğünden bu tür ilaçların mutlaka hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması gerekliliği büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda Obezite

Giderek yaygınlaşan obezite hastalığı erişkinler kadar çocukları da etkisi altına almıştır. Dünya üzerindeki 2-19 yaş arasındaki çocukların %16.3’ünün obez olması ve bu sayının her geçen gün giderek artması da bir halk sağlığını sorunu haline gelmiştir. Giderek artan bu verilerin önüne geçmek için çocukların öncelikle ebeveyn kontrolünde olması gerekmektedir. Yaşıtlarına göre eğer çocuk daha kilolu ise ve vücut kitle endeksi olması gerekenden yüksekse uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Çocuklarda başlanan erken tedavi ileride oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmek için oldukça önemlidir. Bu süreçte anne ve babanın yemek yeme alışkanlığının düzenlenmesinde çocuklarına destek vermesi ve onu fiziksel aktiviteye teşvik etmesi de gerekmektedir.

Obezite, dünyada görülme sıklığı en fazla artan hastalıklar arasındadır. Obezitenin neden olduğu hipertansiyon, tip 2 diyabet, hiperlipidemi iskemik kalp hastalığı ve benzeri hastalıklardan dolayı obez hastaların yaşam süresi normal kişilere göre yaklaşık 15 yıl daha kısadır. Obezite, kolorektal kanserler, meme ve prostat kanseri gibi kanser türleri için de risk faktörüdür. Bu yüzden de sağlıklı beslenme ve obezite arasındaki denge iyi korunmalıdır. Beslenme ve aktivite alışkanlıklarının düzenlenmesinin yanı sıra hastanın ailesi başta olmak çevresi de bu konuda bilgilendirilmelidir. Zorlu bir süreç olan obezite hastalığında başarılı sonuç elde edilmesi için kişinin kararlılığı önem arz etmektedir. Uzman doktorlardan obezite hakkında bilgi almak ve bu süreçte devamlı kontrol altında tutulmak tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir.

1
Şimdi iletişime geç

Bize Ulaşın

2
Hizmet talep formu

Talep Formu

Ayrıntılı bilgi için
bize ulaşabilirsiniz.

Randevu, hizmetlerimiz, talep ve diğer sorularınız için…