Ortodonti

Ortodonti, diş ve çenelerin uygun olmayan posizyonlarının teşhisi, önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliğinin bir dalıdır. Ortodontik tedavinin en önemli basamağı problemin tam olarak teşhis edilmesidir. Bu nedenle bizim anabilim dalımızda ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar, iki boyutlu radyografiler ve ölçü alımı gibi geleneksel kayıt yöntemlerinin yanı sıra yumuşak-sert doku ve ağız içi yapılarının üç boyutlu değerlendirilmesi için sterefotogrammetrik, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ve ağız içi tarayıcı görüntüleri gibi ileri teknolojiler kullanılmaktadır.

Ortodontik tedaviye başlama zamanı ve yaşı

Çocuğunuzun ilk ortodontik kontrolü yedi yaşından geç olmamalıdır. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Bu problemlere işaret eden bazı ipuçları bulunmaktadır:

 • Dengeli olmayan yüz ve çene yapısı
 • Ağızdan solunum
 • Fonksiyonda (çiğneme, konuşma gibi) ve kapanışta zorlanma
 • Parmak emme, tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma gibi kötü alışkanlıkların bulunması
 • Aşırı ileride veya geride konumlanmış çene yapıları
 • Önden konumlanmış dişler
 • Alt ve üst çenedeki dişlerin temas etmemesi veya normal olmayan bir şekilde kapanması
 • Süt dişlerinin erken ya da geç kayıpları
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış veya sürmemiş dişlerin varlığı

Dişlerin arka tarafına yerleştirilen apareyler ve teller sayesinde, fark edilmeden dişlerinizdeki çapraşıklık giderilebilmektedir. Yetişkinlere uygulanabildiği gibi estetik kaygı taşıyan okul çağındaki gençlere de tavsiye edilmektedir.

Ortodontik tedavi sırasında ağız-diş bakımı ve dikkat edilecek konular

Aşağıda sıralanan önlemler tedavi sırasında çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olup, kullanılan apareylerin zarar görmesine engel olur.

 • Her yemekten sonra dişler ortodontistinizin tarif ettiği şekilde fırçalanmalıdır.
 • Diş araları, ara yüz fırçaları ve diş ipleri kullanılarak günde en az bir defa temizlenmelidir.
 • Çürük ve diş etlerinin kontrolü için düzenli olarak diş hekimine gidilmelidir.
 • Ortodontik tedavi boyunca randevulara aksatılmadan gidilmelidir.
 • Tedavi için gerekli olan apareyler tarif edildiği şekil ve sürede düzenli olarak takılmalıdır.
 • Apareylerin bozulma, kırılma veya çıkmasına sebep olabilecek yapışkan gıdalar (şeker, sakız, karamel gibi) tüketilmemelidir.
 • Sert yiyeceklerden (çerez, havuç, kızarmış ekmek gibi) mümkün olduğunca uzak durulmalı, yiyecekler küçük lokmalar halinde yenmeli ve ön dişlerle ısırma hareketi yapmaktan kaçınılmalıdır. İçinde çekirdeği olan meyveler ise, çekirdekleri çıkartılarak yenmelidir.
 • Apareye alışma süreci yaklaşık 7-10 gündür. Bazen dişlerde ağrı ve hassasiyet olabilirken, ağız dokularında da yaralanmalar görülebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında, ortodontistinizin verdiği öneriler doğrultusunda hareket etmeli, devamı halinde ise doktorunuzla iletişim kurulmalıdır.

Diş çapraşıklığının çok fazla olduğu durumlarda ortodontik amaçla diş çekimi gerekebilir. Diş çekimi ile kazanılan boşluklar, yamuk dişlerin düzeltilmesi için kullanılır, artan boşluklar da arka dişlerin ön tarafa getirilmesi ile tamamen kapatılır. Tedavi sonunda ağızda herhangi bir boşluk kalmaz. Dünya genelinde ortodontik tedavi amaçlı çekim oranı %35-40 arasında değişmektedir.

Diş çapraşıklıkları ve iskeletsel düzensizlikler, estetik sorunların yanında, çiğneme sorunları, çene eklemi ağrıları ve kilitlenmeler, konuşma problemleri, diş çürükleri ve dişeti iltihaplarına sebep olabilir. Ortodontik tedavi sonunda tüm bu problemlere yönelik önlemler alınır.

Ortodontik tedavinin süresi hastanın yaşına, anomalinin şiddetine ve yapılacak olan tedavi tekniğine göre değişmekle beraber, 6 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir. Hasta uyumu tedavi süresindeki en önemli faktördür. Eğer hasta randevulara düzenli geliyorsa, ağız bakımı iyiyse, braketler ve tellerini sık sık kırmıyorsa, verilen aparey, lastik, vb. düzgün kullanırsa minimum sürede tedavi tamamlanır. Planlama iyi yapıldıysa ve hasta da uyumluysa en şiddetli vakalarda bile tedavi süresi 2,5 yılı geçmemelidir.

1
Şimdi iletişime geç

Bize Ulaşın

2
Hizmet talep formu

Talep Formu

Ayrıntılı bilgi için
bize ulaşabilirsiniz.

Randevu, hizmetlerimiz, talep ve diğer sorularınız için…