Saç Ekimi

Kişilerin farklı ihtiyaçlarına göre, saç dökülmesi için önerilen tedavi yöntemleri ve kapsamı değişkenlik gösterebilmektedir. Saç dökülmesine çözüm olarak sunulan bir tedavi yöntemi olarak saç ekimi, ense üstünde veya vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan saç köklerinin, açıklık ve seyreklik oluşan yerlere nakledilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Steril koşullarda, uzmanlar tarafından ameliyathanede yapılan bu işlemde, genellikle tepe ve alında oluşan açıklıklar daha güçlü bölgelerdeki saç köklerinin lokal anestezi yapılmasının ardından tek tek alınıp ihtiyaç duyulan yerlere ekilmesi ile tedavi edilir. Bu işlem acılı değildir ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 4-6 saat sürebilmektedir. Uygulanan tekniğin doğru olması, yeni ekilen saçların saç derisine uyum sağlaması ve sağlıklı şekilde büyümesi açısından son derece önemlidir. Operasyonun ardından kişiye birkaç gün süre boyunca evde dinlenmesi ve dışarı çıkmaması önerilir. Saç ekiminden birkaç hafta sonra saçlar dökülecek, fakat saç kökleri yerinde kalacaktır. Dökülen bu saçların ardından, sağlıklı bir şekilde deriye yerleşen saç köklerinden yeni saçlar büyüyecektir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

Saç dökülmesinin önlenmesinde dökülmeye sebep olan temel faktörlerin saptanması büyük önem arz etmektedir. Bir dermatolog gözetiminde planlanması önerilen tedavi sürecinde farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Saç derisiyle uyumlu şampuan, krem vb. kozmetik ürünlerin kullanımının yanında, doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi ve vücuttaki eksik hormon veya vitaminlerin takviye edilmesi saç dökülmesini azaltabilir. Tiroid bozuklukları gibi kronik hastalıklar neticesinde gelişen saç dökülmelerinde ise öncelikle hastalığın tedavisine yönelik bir plan yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesinin şiddeti ile doğru orantılı olarak ilaç tedavisi, mezoterapi, PRP veya saç ekimi gibi alternatif tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Ameliyat Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Saç ekimi operasyonu öncesinde alkol, sigara kafein tüketimi iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır. Kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilecek ilaç vb. kullanılmaması gerekmektedir.
  • Saça jöle sprey vb. şekillendirici ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.
  • Saç ekiminden sonra ise yatarken ekim yapılan bölgeye çok dikkat edilmesi gerekmektedir, sırt üstü yatılması tavsiye edilir. Saç ekimini takip eden 4. ve 15. günlerde kritik seviye son bulsa da risk devam etmektedir. Ağır spor gibi terleten aktiviteler yapılmasından kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.
  • Operasyon sonrası araba kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Operasyonu takip eden dönemde ödem ve ağrılar yaşanabilir, düzenli ağrı kesici kullanımı gerekebilir. Saç ekilen bölgenin ameliyat sonrasında korunması gerekmektedir. Saç yıkamasına ise ameliyattan sonraki üçüncü gün başlanması tavsiye edilir.
  • Operasyon neticesinde yeni saçların çıkması ilk üç ayda %30, altıncı ayda %60 ve bir yılda %100 başarıya ulaşabilmektedir. Ancak, bu sabır isteyen bir süreçtir. Yeni saçların uzama süresi yaş, genetik faktörler, hayat tarzı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yeni çıkan saçlar bir müddet kesilip boyanmamalıdır, yeni çıkan saç derisinde kabuklanma yaşanması normaldir.
  • Sauna, hamam, solaryum gibi yerlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Ekim yapılan bölge güneşten korunmalıdır. Saç ekiminden sonraki bir ay içinde saçların kaynamaya başladığı görülebilir. Ameliyat bitiminde doktor tarafından tavsiye edilen saç ürünlerinin kullanılmaya devam edilmesi önemlidir.

Saç yıkamasına ameliyattan sonraki üçüncü gün başlanması tavsiye edilir.

Yaş genetik faktör hayat tarzı gibi etkenler ile uzmana süresi değişiklik gösterebilen saçların çıkmasında ilk üç ayda %30 altıncı ayda %60 ve bir yılda %100 başarı görülebilmektedir.

Doğuştan saçsız olan kişilere saç ekimi işlemi uygulanamaz. Saç ekimi yaptırmak için kişiden kök hücre alınması gerekir. Doğuştan saçı olmayan kişilerde ise nakil için kullanılacak bu kök hücreler bulunmaz. Bu nedenle saç ekimi operasyonlarının doğuştan saçsız kişilere herhangi bir etkisi olmayıp, protez saç kullanmaları önerilir.

1
Şimdi iletişime geç

Bize Ulaşın

2
Hizmet talep formu

Talep Formu

Ayrıntılı bilgi için
bize ulaşabilirsiniz.

Randevu, hizmetlerimiz, talep ve diğer sorularınız için…