Yağ Enjeksiyonu ile Yüz Gençleştirme

Yüze yağ enjeksiyonu, tıbbi adıyla yağ dokusu transferi, halk arasındaki tabiriyle yağ dolgusu işlemi; yüzün hacim kaybını gidermek için yapılan cerrahi bir uygulamadır. Yaşlanma sürecinde yüzümüz hacim kaybeder. Ankara da yağ dolgusu işlemi hacim kaybını yavaşlatmak, yüz hacmini idame etmek ve bazı özel durumlarda hacmi arttırmak için uygulanır. Yüze yağ dolgusu işleminde, dolgu olarak kullanılan yağ dokusu kişinin kendi vücudundan elde edilir. Yüze yağ enjeksiyonu işlemi yüzün neredeyse her yerine uygulanabilmektedir. Alın ortası çöküklüğünü, kaş hacim kaybını, şakak bölgesi çökmelerini, göz altı hacim eksikliklerini, çene bölgesi hacim azlıklarını, yanak hacimsizliğini, burun sırtı düzensizliklerini doldurmak için kendi yağımız ile dolgu yapılabilir.

Yüz Yağ Dolgusu Uygulaması

Yüze yağ dolgusu yaşlanma sürecinde 30 lu yaşlardan itibaren uygulanabilir. Yüz yaşlandıkça gözlemlenmeli ve hacmin kritik olarak azaldığı yerler süreç içerisinde takviye edilmelidir. Örneğin 30 yaşında başlayıp, 2-3 senede bir birer seans olacak şekilde, her seansta ihtiyacın yoğun olduğu bölgelere uygulama yapılabilir. Bu stratejiye yağ doku idame tedavisi diyebiliriz.
Eğer kişi hali hazırda yaşlanmanın ileri evrelerinde ise yüze yağ enjeksiyonu için gereken hacim yüksek olacaktır. Bu durumda genellikle yüz gençleştirme ameliyatlarının bir parçası olarak tek seansta tüm yüze yüksek hacimli yağ doku transferi uygulaması da yapılabilmektedir.
Bu işlem için uygun adaylar her şeyden önce sabırlı ve gerçekçi beklentilere sahip bireyler olmalıdır, zira işlem sonrası oluşan şişlik herkesin kaldırabileceği türde değildir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Uygulaması

  • Yüze yağ enjeksiyonu küçük idame seansları şeklinde veya büyük replasman seansları şeklinde uygulanabilir. Yüzün tek bir bölgesine sınırlı mini-seanslar poliklinik şartlarında lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Daha geniş alanlara ve daha büyük miktarlarda uygulama yapılacağı zaman ameliyathane şartlarında uygulama yapılmalı ve gerekirse genel anestezi kullanılmalıdır.
  • Yağ enjeksiyonunda yağlar vücudun yağ fazlası olan yerlerinden alınır. Göbek altı ve diz iç kısmı sık kullanılan ve yüz ile uyumlu alanlardır. Yağın alınacağı yer uyuşturulduktan sonra özel enjektör ve iğneler ile yağ alınır, santrifüj, filtreleme ve transfer gibi işlemlerden geçirilir. Daha sonra özel kanüller (keskin olmayan iğneler) ile doku içine uygulanır. Uygulamada kanül doku içinde hareket eder ve yağı dağıtır. Yağ doku içine adeta örülür. Kanülün doku içindeki hareketi yoğun bir ödem oluşumuna sebep olabilir. Bazen işlemin ödemi verilen yağ hacminin bile ötesinde bir şişliğe yol açabilir. İşlem iğne deliklerinden yapıldığı için dikişsizdir. Yağın alındığı yere küçük bir pansuman yapılır. Yüze antibiyotikli kremler sürülür ve işlem sonlandırılır.

Yüze yağ enjeksiyonu uygulamasının kalıcılığı kafa karışıklıklarına yol açmaktadır. Yüze yağ dolgusu hem kalıcıdır hem de değildir. Şöyle ki; uygulamanın her seansında transfer edilen yağın %10-40 kadarı yaşar, geri kalanı ölür. İşlem neticede bir hücre transferidir ve hücreler vücuttan alınırken, taşınırken, filtrelenirken, enjekte edilirken hasarlanabilir ve ölürler. Transfer işlemi sonucu sağ kalanların da bir bölümü yeni yuvalarında bağlanacak bir kılcal damar bulamaz ise ölecektir. Yani kabaca 10 birim yağ dokusundan 2 birimi hayatta kalır ve hayatta kalan bu 2 biri sizin diğer dokularınız gibi sizinle yaşayacak ve yaşlanacaktır.

Yüze yağ dolgusu sonrası uygulama bölgesinde çok belirgin bir şişlik oluşacaktır. Morluk da oluşabilir. Küçük ve tek bölge uygulamalarda 5-7 günde sosyal hayata dönülebilirken, tüm yüz uygulamalarda bu süreç 3 haftaya kadar uzayabilir. Uygulamadan sonraki 48. saatte şişlik zirveye çıkacaktır. Bu esnada hastalar yüzüm böyle mi kalacak diye korkarlar. Bu evrede şişliğin yarısından fazlası ödemdir ve tamamen geçecektir. % 30 kadarı eriyecek olan yağ dokusudur. Geriye kalan %20 lik bir kısmı kalıcı olacaktır. Final hacme ulaşılması için 6 haftalık bir sürenin geçmesi gerekebilir. Bu süre zarfında endişesine hakim olamayan veya şişliğin inmesini bekleyemeyen hastalar açısından süreç çok üzücü olabilir. Operasyon öncesinden kendinizi bu sürece hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Yüze yağ doku transferinde hedefe yönelik olarak kullanılabilecek çeşitli teknikler mevcuttur. Hangi tekniğin sizde ve hangi amaçla kullanılacağı konusunda doktorlarımızdan bizim aracılığımız ile bilgi alabilirsiniz.
Yöntemler: Yapısal Yağ Grefti (Coleman Tekniği), Mikro Yağ Grefti (Microfat), Nano Yağ Grefti (Nanofat), Yüze Multiplanar Yağ Doku Transferi.

1
Şimdi iletişime geç

Bize Ulaşın

2
Hizmet talep formu

Talep Formu

Ayrıntılı bilgi için
bize ulaşabilirsiniz.

Randevu, hizmetlerimiz, talep ve diğer sorularınız için…